CO CHARAKTERYZUJE DOBRE PIECE CO Z PODAJNIKIEM ?

Ze względu na wdrożone parę lat temu ustawowo ograniczenia emisyjne, zainteresowanie rynkowe bardziej ekologicznymi picami znacznie wzrosło. Odbiorcy mogą wybierać spośród dużego asortymentu kotłów z podajnikiem. Jakie rodzaje pieców dostępne są na rynku i na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

WŚRÓD PIECÓW CO Z PODAJNIK MOŻEMY WYRÓŻNIĆ 3 GŁÓWNE MODELE BUDOWY:

piece CO z podajnikiem ślimakowym

z podajnikiem rynnowym

kotły CO z podajnikiem tłokowym

PODSTAWOWE CECHY DOBRYCH KOTŁÓW

Za najbardziej przyjazne środowisku uważane są niskoemisyjne piece co wyposażone w palniki retortowe. W kotłach z retortami I generacji należy jednak palić wyłącznie drobnym ekogroszkiem.
Dobre piece CO z podajnikiem powinny posiadać takie właściwości jak:

wysoki komfort obsługi kotła dzięki zastosowaniu sterowników, które eliminują konieczność dozoru nad umieszczaniem paliwa. Przy sterownikach automatycznych całość procesu spalania odbywa się praktycznie bez ingerencji człowieka.

zmniejszona emisja zanieczyszczeń

perspektywiczne atesty i certyfikaty. Bez obecności certyfikatu Ecodesign, bez którego już za kilka lat piec stanie się bezużyteczny, a nawet nielegalny. Ma to związek głównie z planowanymi zmianami w prawie unijnym, dotyczącymi ograniczeń nakładanych na kotły na paliwo stałe.

PRZEWAGA ROZWIĄZANIA

Wymiana zwykłego kotła na piec z podajnikiem ma szanse pozytywnie wpłynąć na budżet odbiorcy. Jeśli zaś chodzi o domy stawiane zgodnie z nowoczesnymi technologiami, piec z podajnikiem to najbardziej opłacalny sposób ogrzewania budynku.
Największą zaletą korzystania z kotła z podajnikiem jest znaczna oszczędność czasu, jaką daje to rozwiązanie. Użytkownik nie musi już martwić się o dokładanie paliwa co kilka godzin – wbudowany podajnik pozwala mu na zadbanie o to raz na parę dni. Piec powinien być palony nowym opałem w różnych okresach – minimum raz na kilkanaście godzin, ale niekiedy nawet raz na kilka dni. Na rynku dostępne są modele pieców o różniej mocy, której dostosowanie do budynków pozwoli na optymalny zwrot z inwestycji w kupno pieca.